Inditok egy uj rovatot,amely azzal foglalkozik majd,hogy amatőrök miként épitsenek maguknak számitógépet.
Minden számitógépfelhasználó titkos álma szerintem,hogy ő rakja a gépébe a legjobb hozzávalókat.
1.rész
4 kategória van:
Irodai számitógép
Multimédiás számitógép
Családi számitógép
Játék számitógép
A számítógép lelke a processzor-alaplap-memória hármas. Minden esetben egymástól szorosan függő alkatrészekről van szó, pl. egy Athlon processzort sehogyan sem tudunk belegyömöszölni egy Intel processzorhoz készített alaplapba. Az alaplap és minden, amit ráépítettünk, a PC házba kerül beszerelésre. A PC ház általában együtt kapható a beépített tápegységgel, ami az összes, a PC-ben található alkatrészt árammal látja el. Az alaplapon található még egy pár PCI csatlakozó a kiegészítő kártyák részére, illetve a videokártya csatlakozója is. Ha a processzor a PC szíve, akkor a videokártya a játékgép lelke. A videokártya pumpálja ki a képernyőre a játékprogram által összeállított képeket. A videokártya és a monitor együttese határozza meg a képminőséget, azaz jó esetben 2-3 órai játék után az embernek még nem folyik ki a szeme. :-) A játékok és egyéb adatok tárolására, adatok beolvasására szolgálnak a különböző meghajtók, illetve a hard drive (alias merevlemez, vagy winchester). Másra már nincs is szükségünk, csak egy billentyűzetre, egy egérre, esetleg egy pár speciális vezérlőre (joystick, kormány, ilyesmi) és kezdhetünk játszani.
A processzor
Két fajtáját ismerjük:
Intel processzor
Amd processzor
A CPU (angol: Central Processing Unit – központi feldolgozóegység) más néven processzor, a számítógép „agya”, azon egysége, amely az utasítások értelmezését és végrehajtását vezérli, félvezetős kivitelezésű, összetett elektronikus áramkör. Egy szilícium kristályra integrált, sok tízmillió tranzisztort tartalmazó digitális egység. A bemeneti eszközök segítségével kódolt információkat feldolgozza, majd az eredményt a kimeneti eszközök felé továbbítja, melyek ezeket az adatokat információvá alakítják vissza. A PC-be helyezett processzort az Intel fejlesztette ki. A processzor alatt általában mikroprocesszort értünk, régebben a processzor sok különálló áramkör volt, ám a mikroprocesszorral sikerült a legfontosabb komponenseket egyetlen szilíciumlapkára integrálni.
Elsőként néhány mondat az Intel-ről:
A céget Gordon E. Moore és Robert Noyce alapította 1968-ban. A cég kezdetben memóriákat gyártott, majd később processzorokat. Az Intel nevéhez köthető a PCI Bus, az Universal Serial Bus (USB).Az Intel sokat dolgozik audio és video anyagok feldolgozásával (versenyben a Microsoft-tal). Partnerkapcsolatokat ápol a híres videokártya-gyártó nVidia-val is.
Most pedig ellenfeléről az Amd-ről mondok néhány infót:
Az Advanced Micro Devices, Inc. (AMD) egy félvezetőgyártó vállalat, központja a kaliforniai Sunnyvale-ben található. A név magyarul nagyjából annyit jelent, Továbbfejlesztett Finommechanikai Eszközök.Az AMD elsősorban a PC-kompatibilis Athlon, Duron, Opteron, Turion, Sempron és Phenom processzorairól ismert, de a vállalat által kifejlesztett chipek és technológiák megtalálhatók számos más elektronikai készülékben is.
Alaplap
Az alaplap a központi vagy elsődleges áramköri lapkája egy számítógépes rendszernek vagy más összetett elektronikai rendszernek.A számítógép elektronikus elemei az alaplapra vagy alapkártyára vannak építve. Az alaplap egy többrétegű nyomtatott áramköri lap, amelyen az egyes elemek fogadására több különböző méretű és alakú csatlakozó, illetve néhány előre beépített eszköz helyezkedik el. Ezek az elemek, illetve a kialakított csatlakozók eleve meghatározzák, hogy az alaplap milyen processzort tud fogadni, milyen frekvencián dolgozik, mekkora a RAM memória, hány és milyen fajtájú bővítőkártyahely található rajta, milyen a felhasználható memória típusa és maximális mérete stb. Az alaplapon olyan csatlakozók is találhatók, amelyek a „külső” kapcsolatokra szolgálnak: tápfeszültség, billentyűzet, egér csatlakozó, gombakkumulátor helye a CMOS RAM számára. Ugyancsak ide kapcsolódnak a számítógép előlapján található jelzőfények érintkezői, a házon található kapcsolók, stb. A legtöbb mai PC-n az alaplapra rögzíthető (azaz nem beépítve található) a mikroprocesszor, a RAM memória, a VGA, és egyéb bővítőeszközök a megfelelő foglalatokon, síneken, csatlakozókon. Az ATX szabványú számítógép-házak elterjedésével, és gyakorlati egyeduralmával összhangban a legtöbb külső (azaz a gép házán kívülre mutató) csatlakozó egy meghatározott méretű és helyzetű úgynevezett hátlapi csatlakozóra került.
A következő fontos dolog ami a számitógépedbe kerül az a tápegység.